Czarna Góra co warto zobaczyć

05.11.2021

Czarna Góra to nie tylko wyjątkowy ośrodek narciarski, ale także ciekawie położony kurort, który może poszczycić się wieloma turystycznymi atrakcjami. Co warto zobaczyć w okolicy? Jakie są obowiązkowe punkty programu zwiedzania tej części Dolnego Śląska?

Śnieżnicki Park Krajobrazowy

Jeden z najpiękniejszych w Polsce, Śnieżnicki Park Krajobrazowy, oferuje miłośnikom bliskiego kontaktu z naturą możliwość podziwiania bajecznych krajobrazów oraz korzystania z dobrze przygotowanych tras rekreacyjnych. Piesze wycieczki przez urokliwe kotliny, malownicze doliny rzeczne, możliwość podziwiania zjawiskowych wodospadów nikogo nie pozostawią obojętnym.

Jaskinie Solne

Dwie jaskinie solne na Ziemi Kłodzkiej to jeden z obowiązkowych punktów na turystycznej mapie okolic Czarnej Góry. Jaskinia w Gniewoszowie, Solna Jama, to jedna z najmniejszych jaskiń, jakie można zobaczyć w Sudetach i pomnik przyrody. Jaskinia ma długość około 40 metrów, a trasa zwiedzania – 25. Na końcu korytarza znajduje się niewielkie pomieszczenie z jeziorkiem. Z kolei niedaleko wsi Ołdrzychowice Kłodzkie znajduje się kolejna niewielka solna jaskinia – Jaskinia z Otoczami, o długości około 13 metrów. Przypuszcza się, iż kiedyś była ona podziemnym korytem Białej Lądeckiej.

Uwaga – do zwiedzania potrzebna będzie latarka!

Kopalnia uranu

Stara kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. W czasach działalności (lata 1948–1953) wydobyto tu 20 ton uranu. Co ciekawe wykorzystywano do tego celu kilka średniowiecznych sztolni, w przeszłości używanych do wydobywania żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 kilometry. W sztolni nr 18 (przy drodze łączącej Kletno z Sienną) udostępniono do zwiedzania około 400 metrów chodników. Można tu podziwiać efektownie oświetlone minerały, jak m.in.: fluoryt, ametyst czy kwarc. Sztolnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego.

Telefon:
+48 602 695 990
+48 662 443 533
E-mail:
kontakt@zlotegory.com